Şu soruların cevaplarını verebiliyorsanız, bu bölümü öğrenmişsiniz demektir.

  • Programlama nedir?
  • Hangi programlama dilleri hangi amaçlar için kullanılır?
  • Bir web tabanlı uygulamada en az hangi programlama dilleri kullanılır?
  • Mobil uygulama geliştirmek için hangi programlama dilleri kullanılır?

Programlama

Bilgisayarda, telefonda, tablette kullandığımız bütün uygulamalar, programlama dilleri kullanılarak geliştiriliyor. Bu çok geniş bir dünyadır. Farklı amaçlara göre farklı programlama dilleri öne çıkmıştır. Sırayla inceleyelim.

Web Tabanlı Uygulamalar

web tabanlı uygulamalar istemci tarafında, yani internet gezgininde, yani Chrome, Firefox gibi programlarda çalışan HTML, CSS, Javascript üçlüsü üzerine inşa edilir. Sunucu tarafında PHP, Python, ASP.NET öne çıkmıştır. Örneğin bu site de bu teknolojiler kullanılarak yapılmıştır.

Masaüstü Uygulamaları

Bunlar bilgisayarınızda kullandığınız ofis, video veya müzik oynatıcısı,muhasebe uygulamarı vb. programlardır. Bunlarda Java, C# öne çıkmıştır.

Mobil Uygulamalar

Mobil uygulamalarda platforma göre dil değişir. Android üzerinde Java, iOS üzerinde Swift ve Objective C standart dillerdir.

Xamarin projesi ile C# dili de mobilde varlık göstermiştir. Ona rakip olarak eskiden özellikle ülkemizde çok kullanılan Delphi'de farklı bir yönelime girerek mobil ortamlar için Pascal dilini kullanarak uygulama geliştirme imkanı vermektedir.

Yine HTML,Javascript tabanlı yaklaşımlarla mobil uygulama geliştirme imkanı veren çok framework sayıda framework vardır.

Sistem Programlama

Sistem programlama demek, işletim sistemi ile ilgili konularda programlama demektir. Donanımlar için sürücüler, dosya sistemi, hafıza yönetimi vb. işletim sistemini oluşturan kodlardır. C ve C++ bu konuda öne çıkan dillerdir. Ancak son dönemde Google Go dilini çıkardı. Ayrıca Rust diye bir dil var. Bu iki dil sistem programlamada yenilik.

Veritabanı Üzerinde Programlama

Veritabanları kısmında incelediğimiz Oracle, MySql, SQL Server gibi sistemler, SQL programlama dili kullanılır. Genel yapısı hepsinde aynı olan SQL, farklı veritabanı sistemlerinde farklılaşır.

Uygulamada Birlikte Kullanım

Bir uygulamada bir çok programlama dili bir arada kullanılabilir. Bir web tabanlı uygulamada, örnek olarak; ön tarafta HTML, Javascript, CSS, sunucu tarafında PHP, veritabanı olarak MySql kullanılır. Alternatif olarak PHP yerine ASP.NET ve C#, MySql yerine SQL Server geçebilir.

Bilimsel Aktiviteler İçin

Bilimsel hesaplamalarda akla ilk MathLab gelir. Ancak son dönemde R ve Julia gibi diller öne çıkmaya başladı. Ayrıca Python da bilimsel uygulamalarda gitgide daha çok kullanılıyor.

Yaygın Sistemlerin Kullandığı Diller

Facebook PHP kullanır. İstemci tarafında kendi geliştirdikleri javascript framework React.js kullanır.

Microsoft web sitelerinde ASP.NET ve C# kullanır.

Google Python dilini yoğun şekilde kullanıyor. Ayrıca kendi sunucuları için Go dilini geliştirdi. Angular JS javascript framework de Google ürünü.

En Çok Kullanılan Diller

En çok kullanılan programlama dili hangisidir sorusuna farklı bakış açılarına göre farklı cevaplar alıyoruz. Ancak yaklaşık olarak tutarlı bir manzara açığa çıkıyor. Java, Python, Javascript genel olarak hep üst sıralarda.

GitHub Sitesine Göre Sıralama

IEEE Spectrum Dergisine Göre

kaynak | spectrum.ieee.org

Farklı bir kaynak: TIOBE INDEX

Kim Hangi Dili Geliştiriyor

MicrosoftC#, Visual Basic, ASP.NET, SQL
OracleJava, SQL
GoogleGo, Angular JS
MozillaRust
Python Software FoundationPython
Çokları kod yazabilir. Çok azı organize olup bir ürün çıkarabilir. Daha da azı onu yaşatabilir.


© Copyright 2017

Admin Panel