MS-DOS İŞLETİM SİSTEMİ TARİHİ

1980'de IBM sektörde tanınmış Bill Gates'e bir işletim sistemi yapması için teklifte bulundu. Bill Gates'in daha önce farklı makinalarda çalışan BASIC sistemi vardı. Ancak bir işletim sistemi yoktu. Bu yüzden Bill Gates IMB'e CP/M (Control Program for Microcomputers) isimli bir işletim sistemini incelemelerini tavsiye etti.

 

CP/M Digital Research isimli bir firmada Gary Killdall tarafından yazılmış 600.000 aktif kullanılan kopyası olan bir işletim sistemiydi. Ancak Killdal ile IBM anlaşamadı. Neden anlaşamadıklarına dair değişik görüşler var. Killdal'ın karısının sözleşmedeki bazı değişikliklerde çok ısrar etmesi bile sözkonusu. Veya kaynak kodunun vermek istemeyişleri. Sonuç olarak IBM tekrar Bill Gates'e döndü.

Bill Gates Seatle Computer isimli firmada Tim Paterson'nın yazdığı QDOS isimli bir yazılımdan haberdardı. (Quick and Dirty Operating System) Ve bunu 50.000$ a satın aldı.

İşin ilginç yanı Tim Paterson QDOS'u CP/M i referans alarak yazmıştı. Hatta ondan kopyalandığını düşünenler bile var.

Bill Gates IBM için geliştirdiği işletim sistemi MS-DOS'u QDOS üzerine kurdu. Daha sonra MS-DOS diğerlerini piyasadan sildi.

Çokları kod yazabilir. Çok azı organize olup bir ürün çıkarabilir. Daha da azı onu yaşatabilir.


© Copyright 2017

Admin Panel